Magyar Péter vidéki előretörése jelenti a veszélyt a Fidesznek - Ötpontban Bódi Mátyással
A Választási földrajz szakértője az Ötpontban podcastben bemutatta a térképet, amely megmutatja, milyen választókerületek kellenek a Tiszának a kétharmadhoz.
“2026 egy Orbán Viktorról való népszavazás lesz”, ezért kevésbé fog számítani, hogy a Tiszának kik lesznek a konkrét jelöltjei, magyarázta Bódi Mátyás geográfus az Ötpontban podcast legújabb adásában. A Választási földrajz oldalon (itt követhetitek a Facebookon) társával, Kovalcsik Tamással évek óta együtt tanulmányozza a magyarországi választások területi vonatkozásait.
Bódi műsorban most a számításai alapján levezette, hogy a Tiszának mennyi és milyen milyen választókerületeket kell mindenképp megnyernie a Magyar Péter által tervezett kétharmadhoz és magához a kormányváltáshoz, illetve Bódi megnevezte a legnagyobb csatatérkörzeteket is.
Mielőtt a legfontosabb állításokra rátérnék, és bemutatnám a térképet, szeretném megköszönni a támogatásotokat, amelyből ki tudom fizetni a stúdióbérlést, a vágást, az utómunkát. Szeretnék több ilyen adást készíteni még sokáig. Kérlek, ha tetszik a műsor, állítsd be a havi 7 eurós (kicsit több is, mint 2800 forint). Ha pedig feliratkoztál akkor az "Upgrade to paid" gombra kattintva tudod ezt megtenni. Köszönöm, ha hozzájárulsz a műsor költségeihez.
Többen azt is kérdeztétek, hogy egyszeri támogatásokat hová tudtok utalni. Ezt is szívesen veszem, hiszen így több műsort tudok tervezni és készíteni. Ide tudtok utalni, de kérlek, írjátok bele a közleménybe, hogy: Támogatás és az e-mailcímeteket is, ha szeretnél minden hírlevelet elsőként megkapni.
Dr. Dull Szabolcs
(HU56) 1040 2142 7251 4849 4854 1042
K&H Bank
Közlemény: Támogatás
Itt tudod megnézni a legújabb adást a Youtube-on:
Spotifyon pedig itt éred el:
“Magyar Péter vidéki előretörése veszélyes a Fidesznek” - állítja Bódi Mátyás, aki szerint már a 2024-es EP-választáson is látszott, hogy a Tisza nemcsak a budapesti választókat tudta megszólítani. Most pedig kinyitotta a küzdelmet olyan vidéki választókerületben is, amelyeket eddig egyértelműen fideszesnek könyveltünk el, példaként a műsorban Kecskemétet említette.
Ez az előretörés “a legaggasztóbb a Fidesz számára, amely valós veszélyt jelent” - mondta Bódi arról, hogy Magyar Péter mennyire tudta megszólítani a kisebb települések választóit is. A községek választói körében ugyanis eddig a Fidesznek megkérdőjelezhetetlen, kétszámjegyű előnye volt, és ez kezdett el apadni. “Elég arra gondolni, hogy községekben hány ellenzéki politikust tudtak megnevezni. Magyar Péter ismertsége itt is megkérdőjelezhetetlen függetlenül attól, mit gondolnak róla”.
És Bódi szerint Magyar a Tisza szigetekkel egy olyan hálózatot épít, amellyel könnyebben eljut a falvak, kisebb városok választóihoz is. Magyar sikere Bódi szerint abban is keresendő, milyen szinten vannak jelen vidéken fizikailag is, és “számolja ki valaki, hogy Magyar egy nap hány emberrel fog kezet az országjárásán”.
Bódi a Tisza előtt álló feladatot ahhoz hasonlította, mint amikor egy hegymászó csapat megkísérli a Mount Everest csúcstámadását.
Az “alaptábort” azok a választókerületek jelentik, amelyeket a Tiszának kötelező simán megnyernie, ha kormányozni szeretne. Bódi 37 választókerületet tekint ilyennek, ide tartozik: az összes budapesti választókerület, az agglomerációból a dunakeszi, a szentendrei, a gödöllői, a budaörsi vagy érdi vk., illetve szinte valamennyi megyei jogú város 1-es választókerülete, még Debrecené is.
A kormányváltáshoz további 19 választókerület szükséges, ide sorolható például: a nagykanizsai, a tapolcai, a hódmezővásárhelyi, az orosházi, vagy például az egyik kecskeméti vk. is.
A “csúcstámadáshoz”, vagyis a kétharmadhoz az előbb említett választókerületeken túl meg kell nyernie még a Tiszának 28-at, ide tartozik például: a soproni, a siófoki, a salgótarjáni és számos Bács-Kiskun, Borsod vagy Hajdú-Bihar vármegyei vk.
A “narancsvidék” pedig a hegymászás közben az a terület, ahol a Tiszának minimális esélye van, és a kétharmadhoz sem szükséges megnyernie. 22 ilyen választókerület van, ide tartozik: a csornai, a pápai, a dombóvári, a mohácsi, vagy például a karcagi, a berettyóújfalui és vásárosnaményi választókerület.
Bódi a kérdésemre megjelölt öt olyan csatateret, amelyre kiemelten érdemes lesz figyelni a következő hónapokban. Ezek olyan választókerületek, amelyekben a számításai szerint nagyon szoros eredmény várható, és érdemes lesz figyelni, hogy Orbán Viktor és Magyar például mennyit fordul meg itt, illetve a két párt mekkora erőforrásokat fordít ezekre. Az öt csatatérkörzet Bódi Mátyás szerint:
Hajdú-Bihar 06. - Hajdúböszörmény
Békés 04. - Orosháza
Veszprém 03. - Tapolca
Pest 13. - Dabas
Jász-Nagykun 02. - Jászberény
A Tisza kétharmad lehetőségével kapcsolatban Bódi felhívta a figyelmet arra, hogy a Fidesz az új választási rendszerben lebonyolított előző három választáson úgy szerezte meg a kétharmadot, hogy egyre kevesebb egyéni győzelmet szerzett. Míg 2014-ben 96 mandátum kellett ehhez, addig 2022-ben elég volt 87 mandátum, ahogy a következő táblázatban is látszik.
Mindez a győzteskompenzáció intézménye miatt sikerült a Fidesznek, ugyanis mint látható, 2022-ben jóval nagyobb különbségekkel előzték meg a fideszes egyéni jelöltek a második helyezettet. Ha a Fidesz és a Tisza kiélezett küzdelmet vív, és szoros eredmény lesz, akkor “elenyésző” szerepet fog játszani a győzteskompenzáció, akárki nyer. Ha viszont a Tisza felé történik “átbillenés”, ezúttal az ellenzéket segítheti ez az intézmény, és “a Tisza listáján fog elképesztő mennyiségű győzteskompenzációs szavazat megjelenni”.
“A 2026-os választás egy Orbán Viktorról való népszavazás lesz, a jelöltek személyének ebben a kampányban sokkal kisebb jelentősége lesz, mint korábban” - mondta Bódi arról, hogy mennyit számít majd az, hogy ki lesz a Tisza jelöltje, illetve hogy a Fidesz hány helyen cseréli le az eddig jól bevált embereit.
“Magyar Péter lesz a brand, a Tiszának az a feladata, hogy ne legyen nagyon kutyaütő jelöltje, és valamifajta minimális beágyazottsága legyen, például, hogy ott lakik” - mondta Bódi arról, hogy szerinte mennyit számít majd, végül kit választanak ki a Tisza jelöltjének a 106 választókerületben.
A Fidesz jelöltkiválasztásáról pedig Bódi azt mondta, hogy szerinte csupa olyan agilis jelöltet fogunk látni, aki már sok kampányt végigcsináltak és “lojális, régen kipróbált káderek”. De rájuk is vonatkozik, hogy a választók alapvetően az alapján szavaznak rájuk vagy sem, hogy mi a véleményük Orbán Viktorról.